chcete zabavit děti? Zkuste Geocaching!

Dnešní covidová doba je ubíjející. Školou povinné děti se nemohou setkávat s vrstevníky, chodit na tréninky, nudí se. Pokud je i vaše dítě otrávené jak malajský šíp, zkuste ho zabavit geocachingem (geokešingem)

Zábava pro malé i velké

Ke geocachingu mě dostali v roce 2007 přátelé. Tehdy jsem vůbec netušil, že taková zábava existuje. Při hře zapojíte hlavu, oči, nohy. Jít s malými dětmi na rozhlednu nebylo dost „cool“. Výlety byly najednou o něčem jiném, když se po cestě hledaly „poklady“. U geocachingu je i cesta cíl. Smyslem hry není najít krabičku, ale dozvědět se něco nového. krabička je vlastně jen příjemný bonus. Bývá v ní vždy papírek, kam zapíšete svoji přezdívku a datum (tužku raději s sebou). U větších krabiček bývají uvnitř i věcičky na výměnu. Vytvořte si proto sáček s věcmi, které můžete v krabičce vyměnit. Malé děti ocení i nějakou blbůstku. Barevnou kuličku, figurku, autíčko. Co dávat a co nedávat do keše si najdete na odkazech v tomto textu. Některé věci z keše si nemůžete ponechat, jsou totiž putovní.

Jak na to?

  • Podívejte se na stránku hry. Nemusíte se bát, pokud nevládnete angličtinou. Stránku si můžete přepnout do češtiny. Na stránce se můžete podívat na krátké instruktážní video.
  • Vytvořte si účet. Zadáte e-mail, přezdívku a heslo.
  • Jděte na mapu a prohlédněte si „kešky“ ve svém okolí.
  • Dříve bylo nezbytné nahrávat seznamy skrýší nebo jednotlivé souřadnice do gps navigace. V dnešní době je hledání daleko pohodlnější s mobilem. Pro majitele telefonů s androidem doporučuji aplikaci c:geo. Kešky ve vašem okolí můžete do mobilu nahrát přímo z internetu. Pokud nemáte datový tarif, můžete si je nahrát i doma „do zásoby“.
aplikace C:geo

Není keška jako keška

Každá keš je popsána souřadnicemi (někdy startovními, někdy cílovými), druhem kešky (symbol kešky – žlutá, zelená, otazníček,…). Co symboly znamenají a jaké typy keší existují najdete v instruktážním videu nebo třeba na Youtube. Pro vás je důležitá obtížnost, terén a velikost. Čím více hvězdiček, tím obtížnější. Pokud budete hledat schránku s malými dětmi, vybírejte kešky „traditional“ (zelený obrázek) s nízkou obtížností a lehce schůdným terénem. Velikost keše vám může napovědět při hledání. Keše velikosti MICRO malé děti moc nepotěší. Obsahují většinou jen logbook a špatně se hledají.

Obtížnost hledání, obtížnost terénu a velikost

Když prší

Existuje druh keší, kterým se můžete zabavit i doma. Jsou to Mystery keše. Před hledáním mystery keše musíte souřadnice ukryté schránky nejprve zjistit. Může jít o šifru, hádanku, obrázkovou skládačku…

Otazník v modrém kolečku znamená Mystery keš. Souřadnice musíte nejdřív zjistit.

Některé úkoly zvládnou i docela malé děti

Nebojte se začít

Zkuste si najít svoji první kešku. Pokud vás to chytne, máte na dlouhá léta o zábavu postaráno. Kešek jsou po celém světě miliony a Česká republika je v hustotě „zakešení“ na špici.

Kešky můžete hledat, ale také tvořit

Pokud víte o zajímavém místě, můžete vytvořit vlastní kešku. Keška, která ukazuje, kde venčíte svého psa, je na nic. Naopak hezkou schránku, zajímavé místo a dobrý popis ostatní hráči ocení. Dobrou keš poznáte podle počtu „favorites“ bodů, případně podle nálepky „zlatý fond českých keší“.

Kolika uživatelům se keš líbila?
Dříve se ty nejlepší keše označovaly takto.

Tak a teď už jen Dobrý lov!!!