Kdo kryje Pannu Marii?

Zprávy o kácení stromů na náměstí TGM v Prostějově se staly poslední dobou šlágrem facebooku. Bylo kolem toho mnoho řečeno i napsáno. Bohužel je to tu zase. Nyní se hraje o dva buky. Oba mají dnes průměr kmenu více než 70 centimetrů a výšku kolem 13 metrů. Na zasedání zastupitelstva dne 15. 2. 2016 vystoupil zastupitel Kousal (KDU-ČSL) s požadavkem, aby byly buky, které rostou poblíž morového sloupu, poraženy. Ze záznamu, který si můžete sami pustit (stopáž 7:43:12) jsem si pořídil přepis:

Ing. Kousal: Chtěl jsem se zeptat, zdali budou v době vegetačního klidu (myslím, že by to mohlo být teď – do března), skáceny. Minimálně ten jeden , co kryje Pannu Marii směrem od radnice. Víme, že to tam bylo za dob komunistické nadvlády schválně zasazeno, aby ta Panna Marie nebyla z radnice vidět. Tak my bychom byli rádi, kdyby zas byla vidět. Zvlášť, když ty stromy jsou nakaženy.

Mgr. Hemerková: Nebudou odstraněny, protože tam už proběhlo správní řízení. Nicméně odborný posudek stanovil, že ty stromy sice poškozeny jsou, že v podstatě je ta houba prorůstá, ale stabilita stromu je zachována, že je pouze mírně zhoršený stav, takže teď v tomto okamžiku se kácet nebudou.

Mgr. Vojtek (vedoucí odboru správy a údržby majetku města): Já bych jenom doplnil, že jsme se odvolali proti výsledku správního řízení z Prostějova. Bylo to na odboru životního prostředí na Olomouckém kraji, který to v současné době vrátil zpět do Prostějova na odbor životního prostředí, a to by se mělo minimálně jedním z těch stromů zabývat.

Ing. Kousal: Děkuji a za klub KDU-ČSL žádáme, aby byly tyto buky poraženy.

RNDr. Rašková (primátorka): Já přesto, že nejsem přítelem kácení stromů se v tomto případě jednohlasně přidávám k požadavku KDU-ČSL, protože si myslím, že ta historická hodnota sochy Panny Marie je opravdu větší než hodnota stromu.

Ing. Kousal: Navíc je krásně pozlacená a zrekonstruovaná…

RNDr.Rašková: Je zrekonstruovaná. Stálo to skutečně nemalé peníze a ten strom na ni pouští takové to lepkavé… Řekla bych, že ji poslintává….takže znehodnocuje to, co jsme pracně zrekonstruovali a zaplatili a jednak teda ty kořeny hrozí tím, že časem rozštípnou ten podstavec, takže ta socha může být znehodnocena úplně.                          ……

Ing. Kousal: …Já jsem chtěl, minimálně ten jeden strom – jeden buk, který je směrem k radnici na západ, jestli se nepletu…minimálně ten, aby byl poražen. Pokud nebudou oba dva, tak minimálně ten jeden.

Takže vážení přátelé. Máme tady velké dilema. Jeden nehorázný buk kryje 🙂  Pannu Marii a druhý na ni slintá. Co teď? Zvítězí živá příroda nebo cenný výtvor lidský?! Co je Bohu milejší? Představitelé KDU-ČSL mají jasno. To nám ti zlí komunisté svým podlým vysazením dřevin pěkně zavařili!

Na tomto místě bych mohl nechat čtenáře uvažovat pouze nad výše zmíněným dilematem. Máme tu však ještě jedno:

Na náměstí TGM byla nedávno před nákupním centrum Zlatá Brána přesunuta Socha Jana Nepomuckého. Prozatím se cudně skrývá pod plachtami a čeká na svých pět hvězd nad hlavou. Socha ještě donedávna stála poblíž kláštera Milosrdných Bratří – na místě podle mého soudu nijak nedůstojném. Myslím, že hlavním zastáncem jejího vrácení na své původní místo, tedy a náměstí TGM, byl bývalý primátor Pišťák. Pozornému oku neujde, že socha stojí mezi dvěma lipami. Prozatím jsou to mladé stromy. Obvod kmenu je kolem sedmi centimetrů, výška do pěti metrů. Co se však stane, až obě lípy zmohutní? Začnou také slintat a krýt? Zcela jistě! Buky stojí od podstavce morového sloupu ve vzdálenosti 2 a 6 metrů. Ten, který tak drze brání Panně Marii ve výhledu na radnici je ten vzdálenější. Lípy u sochy Jana Nepomuckého jsou vzdáleny jen 4 metry od podstavce.

Nějak se nám to prostě komplikuje. Projde-li kácení buků u morového sloupu, navrhoval bych v rámci preventivního opatření proti krytí a oslintávání odstěhovat Honzu z Nepomuku na bezpečnější místo. Mobilita sochy se již ověřila. Nebo vás napadá jiné řešení?

 

2 komentáře u „Kdo kryje Pannu Marii?“

  1. Kde udělali soudruzi z Radnice chybu? Ještě pár let a Honza z Nemopuku bude poslintaný taky. Hrůza. Řešení je prosté. Proč to nenavrhl Ing. Kousal sám? Nepomuka nestěhovat a obě lípy zkácet. Dřív než bude pozdě. Na místo padlých stromů zasadit pamětní desku s textem: „Město Prostějov zabránilo poslintání Svatého Jana Nepomuckého“.

    1. Přesně to jsem říkal taky, že zasazením líp u Nepomuckého zaděláváme na problém za 50 let. Ale to je pro některé tak nepředstavitelně daleko….

Komentáře nejsou povoleny.