Krajské volby

olomoucky_krajVážení přátelé,

vím, že je to v těchto dnech otravné téma, ale v pátek a v sobotu jsou volby. Protože jsem si slíbil, že budu tak trochu burcovat lidi k účasti na veřejném dění, nemůžu volby vynechat. V Prostějově budeme volit pouze zastupitele do zastupitelstva Olomouckého kraje. V Prostějově se letos do Senátu nevolí.

Kapříci si rybník nevypustí

Pomiňme diskuse o tom, jestli je nebo není Senát odkladištěm politiků a taky o tom, jestli je nezbytné mít dalších 14 krajských států ve státě. Zkrátka a dobře Senát i kraje existují a je třeba to vzít na vědomí. Velmi často zaznívají hlasy, že se vlastně nic nezmění. Není to pravda. Je třeba to zkoušet. Kdo by před pár lety čekal, že v prostějovském zastupitelstvu budou sedět například zástupci „netradičního“ uskupení Změna pro Prostějov? A vidíte – podařilo se. Byla to vůle občanů.

Řekněte, co chcete

Volby jsou jedinečnou šancí, jak vyjádřit svůj názor. Pokud svůj názor nedáte najevo, nikdy se „ti nahoře“ nedozví, CO vlastně chcete. Neúčastí ve volbách sice dáváte najevo, že je Vám „TO“ jedno, ale takový názor je užitečný asi jako papírové kladívko a použitelný pouze v hospodských rozpravách. Pamatujte, že vlastně volíte i když nevolíte. Jen o tom nevíte. Pokud se Vám nelíbí, jak se politické strany zajímaly o Vaše potřeby, sdělte jim to. Volby jsou ideální příležitostí.

Předvolební boj

Předvolební boj je velké divadlo. Je to soutěž v kydání hnoje a plácání se po ramenou. Objevují se kouzelníci s pravdou. Bulvární „Prostějovský Nočník“ bohatne na předvolební inzerci. Naše podvědomí je neustále zpracováváno do nekonečna opakovanými frázemi. Slyšíme a čteme, kdo co zařídí, kdo koho kam nepustí, kdo krade, kdo chce 10x lepší Prostějovsko a kdo s kým po volbách vytvoří koalici, koho obklopuje aura ostražité inteligence. Z billboardů na nás zírají nestárnoucí obličeje více či méně seriózního zjevu. Nezapomínejte, že je to divadlo! Zkuste zapomenout na poslední půlrok před volbami. Vzpomeňte si, co jste slyšeli o těch, kteří usilují nyní o Váš hlas. Vzpomeňte si, jestli pracovali na regionální nebo celostátní úrovni ve Váš nebo jen ve svůj prospěch. Vzkvétá Vaše obec nebo máte dojem, že se něco tají?

Volíte vždycky celou kandidátku

Ať už na volebním lístku zakroužkujete své 4 oblíbence nebo ne, volíte především stranu. Lépe řečeno kandidátku. Posunout konkrétního kandidáta na vyšší místo je velmi obtížné. Ať už vhodíte do volební schránky čistý volební lístek nebo volební lístek se zakroužkovanými kandidáty, buďte realisty. Zastupitelstvo Olomouckého kraje má 55 křesel. Reálnou šanci na zvolení mají kandidáti přibližně do desátého místa. Máte-li podezření, že první desítka neobsahuje kvalitní kandidáty, zvažte, jestli vůbec tuto kandidátku volit. Nedejte se zmást tím, že je kandidátka plná lékařů a učitelů. Ani popisek u jména kandidáta na hlasovacím lístku Vám moc nepomůže. Těžko se rozhodovat mezi „nezdolnou optimistkou“, „dálkovým včelařem“, „vojenským veteránem“ a nebo „nemocničním ombudsmanem“. Věřte lidem se kterými máte dobrou a nejlépe osobní zkušenost.

Volte, aby pro Vás pracovali

Takže přátelé, obálku s hlasovacími lístky do ruky a v pátek nebo v sobotu vyražte volit! Zabere Vám to pár minut. Počasí stojí za houby, tak proč neudělat tyhle volby trochu zajímavější? Víte, jaké to budou nervy, až se budou v sobotu sčítat hlasy? Jak budou jednotlivá uskupení hodnotit, proč dostala více či méně hlasů než očekávala? Jak se v případě neúspěchu budou chytat za nos? Jak budou mezi vyjednávacími týmy stran drnčet telefony? Jak některé bude bolet hlava? A to všechno může způsobit Váš jeden hlasovací lístek. Slovo „demokracie“ znamená „vláda lidu“. Vládněte taky! Šťastnou volbu!