Městu vznikla škoda téměř 7 milionů! Kdo ji způsobil?

Jak se zdá, není všechno v tom našem hanáckém Jeruzalémě tak zlaté, jak se v proradničních médiích píše. Reputace Prostějova dostává jeden zásah za druhým: Čachry s „Národním olympijským centrem“,  zbytečně zbouraná Jezdecká kasárna, tahanice o bazén, zoufalá hokejová mládež, pochybné prodeje a nákupy pozemků, předražené zakázky a v neposlední řadě devět let trvající napětí, že bude zbořen „kulturák v centru“ a místo něj bude postavena obchodní galerie.

Máme sice v Prostějově třetí chytrou solární lavičku (každou asi za 116 tisíc), novou ulici, na náměstí přibude třírozměrný sedící Wolker za milion a v městské kase nově přibydou asi 4 miliony korun, což je prý nemalá částka,

jenže o téměř 7 milionů Město přišlo. Jak?

Před komunálními volbami  v roce 2014 projevila společnost Mubea zájem o koupi pozemku v průmyslové zóně města. U „dvorního znalce“ Ing. Františka Kocourka bylo objednáno ocenění tohoto pozemku a ten stanovil cenu na zhruba 36 milionů. Po obdržení tohoto posudku Rada města vyhlásila na úřední desce záměr prodeje pozemku za cenu minimálně dle znaleckého posudku. Mubea o pozemek projevila zájem, ale po 4 měsících od vyhlášeného záměru si nechala zpracovat u stejného znalce nový odhad ceny pozemku, který byl však o 12,5 milionu nižší. A protože Rada nabídla pozemek za cenu minimálně dle znaleckého posudku, za takovou cenu byl pozemek prodán. Byla to však cena z druhého, „levnějšího“ posudku.

Znalec Ing. František Kocourek, byl za nový, úmyslně „cinknutý“ znalecký posudek uznán 21. 2. 2017 Krajským soudem vinným z úmyslného spáchání přestupku dle zákona o znalcích a tlumočnících a Soud ve své zprávě na jeho posudcích nenechal nit suchou. K tomu má snad ještě, doufejme, z ostudy kabát.

Aktuálně se případem zabývá také Ministerstvo vnitra ČR (Odbor veřejné správy, dozoru a kontroly), které nechalo zpracovat revizní posudek, ze kterého vyplývá, že Město prodalo pozemky cca o 6,7 milionu levněji. Zdá se, že na radnici bude opět živo, neboť Ministerstvo se nechalo slyšet, že pravděpodobně uplatní své dozorové kompetence.

Způsobená škoda? 6 752 820,- Kč

Nyní je třeba kousnout do kyselého jablka a vyvodit ze situace odpovědnost. Politickou odpovědnost nese zřejmě náměstek Pospíšil, který zastupitelům před schválením prodeje uvedl mylné informace o tom, proč se posudky znalce tak diametrálně lišily. Škoda by měla být následně vymáhána po soudním znalci Kocourkovi.

Jak by se dala využít taková sumička?
  • Úhrada roční spotřeby energie veřejného osvětlení
  • Výsadba téměř tisíce vzrostlých stromů
  • Vybudování čtyř workoutových hřišť
  • Dva roky služeb v oblasti marketingu a propagace Města Prostějova (dodané společností pana Černoška)
  • Dalších 58 ještě chytřejších laviček.
  • Oprava střechy Národního domu
  • Večeře s číší vína pro každého občana města včetně dětí. (Děti nealko ;-))

Máte ještě další nápady?

 

 

 

 

3 komentáře u „Městu vznikla škoda téměř 7 milionů! Kdo ji způsobil?“

  1. Já bych doporučila vybudovat prodejnu základních potravin pro obyvatele pečovatelskych domů na ulici Polisenskeho a Hacarove. Staršim lidem to moc pomůže. Je možné k tomu použít bytů tak zvaných společenských, které nejsou vůbec využívány, jedná se o byt, 2+1.“ktery je v každém domě. Stačí aby fungoval jen v jednom z domů. Doufám že o tomto návrhu budete uvažovat.

  2. Rekonstrukce a rozšíření tělocvičny ZŠ Palackého nebo několikaletý bezplatný vstup mládežnických sportovců do všech tělocvičen ve městě. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.