Takový malý .A.S.A. pokus – 2. část

svetla asaV prvním díle článku jste se dočetli, že jsem v pondělí  4. 1. 2015 ve 23:06 zaslal e-mailem na adresu podatelny magistrátu a současně na adresu prostějovské pobočky .A.S.A. seznam Nefunkčního veřejného osvětlení a světelné signalizace, abych ověřil, za jak dlouho bude závada odstraněna.

V pátek 9. 1. 2015 jsem v době mezi 17. a 19. hodinou provedl následnou kontrolu. Musím konstatovat, že ani dnes (11. 1. 2015), tedy 7 dní po nahlášení, nejsou některé prvky veřejného osvětlení funkční.

V seznamu jsou modře označeny odstraněné závady.

 1. svítidlo VO – Žižkovo nám. – proti budově České Spořitelny
 2. svítidlo VO – Náměstí TGM – malá kuželna
 3. svítidlo VO – přechod pro chodce mezi zámkem a Kosteleckou (přes ulici Blahoslavova)
 4. svítidlo VO – ulice Dr. Horáka – mezi atletickým oválem a Družbou
 5. svítidlo VO – u parkoviště na Mlýnské ulici „U Žudru“ – strana parkoviště přilehlá k ulici Plumlovské
 6. svítidlo VO – u rondelu na křižovatce Kostelecká / U Stadionu
 7. svítidlo VO – parkoviště u Sv. Anny (parkoviště pro aquapark) – zadní strana (proti vjezdu)
 8. svítidlo VO – ulice Josefa Lady – na straně u restaurace Smíchovský zámeček
 9. svítidlo VO – ulice Určická – chodník ke Statku Prostějov (u domu Určická 86)
 10. blikající oranžové výstražné světlo (upozorňuje na přechod pro chodce při odbočení vlevo) proti hlavnímu vchodu do budovy České Pošty – Poděbradovo nám.
 11. blikající oranžové výstražné světlo na semaforu upozorňující na chodce na přechodu (přechod na křižovatce Brněnská/Wolkerova – strana ulice blíže k centru)

Ze seznamu je vidět, že byly odstraněny pouze 4 závady z 11.

Jaký byl smysl mého pokusu?

Chtěl jsem na jednoduchém příkladu zjistit, jak je plněna smlouva, kterou město se společností „.A.S.A. Prostějov, s.r.o.“ uzavřelo a současně si ověřit, jak a zda vůbec někdo provádí kontrolu dodržování této smlouvy. Protože jsou ve smlouvě stanoveny sankce za její neplnění, bude mne zajímat, zda byly sankce uplatněny. (O tom se dočtete v dalším pokračování článku.)

Podle mého názoru je způsob kontroly plnění smlouvy nedostatečný. Problém je větší, než by se na první pohled mohlo zdát. Bylo by velmi naivní očekávat, že některý z řadových úředníků magistrátu bude mít tak málo pudu sebezáchovy, že by kontroloval o své svobodné vůli společnost, v jejichž orgánech sedí významní členové městské samosprávy. Město Prostějov totiž vlastní 1/4 obchodního podílu této společnosti a od roku 2005 se na různých pozicích v této společnosti vystřídalo mnoho známých tváří. Jednateli byli Vlastimil Uchytil (2011-2013) a Bedřich Grulich (od r. 2014) – radní města Prostějova. V dozorčí radě zase Pavel Drmola (2001-2006), Jaroslav Čížek (od r. 2006), Vlastimil Uchytil (2004 – 2011), Jaroslav Faltýnek (od r.2004) a Mgr. Jiří Pospíšil (od r. 2011). Výpis z obchodního rejstříku zde. Úředník, který by prováděl kontrolu, by v případě nalezených nedostatků současně dráždil některého z členů samosprávy.

Považuji proto za důležité, aby do kontroly plnění smlouvy vstupovali rovněž občané města. Tedy alespoň v okamžicích, kdy je činnost této společnosti kontrolovatelná. Občan těžko ověří, kolik bylo použito posypové soli nebo kolik bylo najeto s posypovými vozy kilometrů. Aby byla kontrola možná, měl by každý znát obsah smlouvy se společností .A.S.A. včetně dodatků. Vše si stáhnete zde. Pokud se nenecháte odradit množstvím čísel a slov, najdete v položkových rozpočtech úkony a částky, o kterých jste neměli dosud ani ponětí. Budete vědět, kolik stojí sečení trávy, oprava metru čtverečního dláždění, pokácení stromu, údržba dětských hřišť, kolik stojí hodina sběru psích exkrementů, zálivka stromů, jednorázové vyčištění 4 městských kašen, odvoz odpadu z jednoho odpadkového koše a velké množství dalších údajů.

Lidé, čtěte!!!

 

Epilog: Neplnění smlouvy nelze prokázat! Odbor správy majetku sdělil, že zaměstnanci společnosti .A.S.A. byli prý na ústní pokyn odboru odveleni k řešení jiné, závažnější, události. Inu, tak to funguje, když jednatel společnosti .A.S.A. je současně radním města.