Obrázky

Hanácká základna pyramidální chytrosti

Přišlo to jako blesk z čistého nebe! Na webu města Prostějova se v červnu 2017 objevila zpráva, že město už nikdy nebude jako dřív. V roce 2012 se nám sice podařilo dopálit Přerov tím, že už jsme taky statutární město, ale takových měst je…. Teď si stanovíme vyšší cíle a budeme to, co jsme zatím nikdy nebyli!

Budeme „SMART CITY(hanácky „chytry město“) a budeme se svou chytrostí rovnat takovým městům, jako jsou Brno, Litoměřice nebo Ostrava!!!

A jak se takové chytré město pozná? No přece podle toho, že v něm narazíte na spoustu chytrých věcí! A tak nějaká chytrá hlava vymyslela, že základna pyramidální chytrosti bude stát na chytrých solárních lavičkách.

25. července se v ulicích města objevily první dvě krasavice. Jako by právě spadly z oblakov jak Majka z Gurunu (mladší vyhledají tento pojem na Youtube). Jejich solární panely se zaleskly u kina Metro a také u autobusové zastávky Újezd. Protože ale každá smart věc něco stojí, tak jsme bez mrknutí oka zaplatili za každou z těch krasavic 116 tisíc.

To vám byla paráda! Fotografie laviček rámované úsměvy papalášů se objevovaly snad ve všech regionálních médiích. Každý, kdo kolem laviček procházel, cítil ty neviditelné vibrace chytrosti. Lavička umí nabít mobil (drátově aj bezdrátově), poskytnout připojení k internetu do vzdálenosti 4 metrů, změřit teplotu, tlak, vlhkost vzduchu, kvalitu ovzduší a v noci dokonce svítí! A ta nejchytřejší vlastnost? Nepotřebuje připojení k elektrické síti a tak tolik nezatěžuje životní prostředí!

Čím víc se o lavičkách psalo, tím větší byl zájem veřejnosti a tím bylo také víc otázek. Dozvěděli jsme se, že kvalita ovzduší je měřena tak, že ventilátorem je do lavičky nasán vzduch a potom je měřena „kvalita“. Prý to není profesionální měřící zařízení a jednotku kvality je zřejmě 1 bludišťák. Prý na měření kvality ovzduší máme ve městě meteostanici a že primárním účelem je vlastně to, že si na lavičku můžeme sednout. Životnost lavičky je odhadována dodavatelem na 5 let. Po této době může být třeba vyměnit elektroniku a baterie přibližně za 500 euro. Jak se také ukázalo, lavička k připojení na internet u kina Metro není potřeba, neboť v kině samotném je otevřená WIFI, ke které se připojíte bez problémů i ve vzdálenosti 200 metrů.

Smrtelnou ránu „smart“ nápadu se solárními lavičkami zasadil facebook a smog! Jakási „sviňa“ ve facebookové skupině Prostějov bez cenzury (čítá více než 17 tisíc členů), rozkecala, že lavička u kina Metro nefunguje. A protože tam-tamy byly slyšet až na radnici, vysvětlení se brzy objevilo na webu města:

Byť jsme nezaznamenali žádný dotaz týkající se funkčnosti solárních laviček přímo na magistrát, na sociální síti jsme zachytili příspěvek, že solární lavička u kina METRO je mimo provoz. „Ano, solární lavičky v zimním období opravdu nefungují, neboť intenzita slunečního záření není v zimních měsících natolik dostatečná, aby se baterie ze solárních panelů zvládala dobíjet. Z tohoto důvodu jsou dálkovým řízením solární lavičky odpojené,…“

A sakra! Kde se stala chyba? Vždyť se vybírala místa pro lavičky podle intenzity slunečního svitu! Že by chorvatský výrobce zapomněl upozornit na to, že lavičky fungují jen od Dubrovníku po Zadar? Nebo solární panel zastiňovaly velké hanácké zadnice? Snad prozřetelnost sama (nebo možná otočený plánek) vedla ruku montážní skupiny tak, že lavička u Metra nebyla umístěna na původně plánované místo, ale na stranu opačnou, pouhé tři kroky od kandelábru. Stačilo, aby se dalo dohromady několik chytrých hlav a za 350 euro se podařilo transformovat obyčejnou solární lavičku na „smart solární z kandelábru napájenou lavičku“.  Napájená lavička opět nabíjí mobily, opět nasává ventilátorem vzduch a měří „kvalitu“ ovzduší, opět poskytuje zbytečně internet! Její solární sestra na Újezdu bude bohužel bez života do té doby, než se k nám slunce zase vrátí.

 „Řešení se nakonec, vzhledem k blízkému zdroji elektrické energie, podařilo najít alespoň u jedné solární lavičky STEORA. Její dodavatel, společnost Power mode navrhla řešení, abyste Vy, občané, kterým funkční solární lavička u kina METRO chyběla, byli opět spokojeni.“ stojí v epilogu na webu města.

Improvizace slaví triumf a se slzou v oku můžeme jásat, že základna pyramidální chytrosti obstála v těžké zkoušce. Věřím, že vedení hanáckého smart města nezůstane při zemi a přijde s dalšími, ještě pyramidálnějšími nápady. Vždyť je tolik věcí, kterými bychom mohli trumfnout ty ostatní! Třeba císařovy nové šaty.